Vonku hral dážď, vo vnútri Pink Floyd

Autor: Samuel Ivančák | 6.7.2018 o 16:30 | Karma článku: 1,69 | Prečítané:  638x

Aj takto by sa dalo nazvať dnešné popoludnie. Alebo inak - keď sa spoja dve atmosféry dokopy. Počúvanie hudby a na to vhodné počasie.   

Dnešnú časť hudobného seriálu Môj hudobný svet tvoria dva albumy Pink Floyd.
Treba túto kapelu predstavovať? Stačí zopár názvov albumov - The Dark Side of the Moon, Wish You Were Here, Animals, The Wall. Slávne a legendárne albumy, ktoré kapela vydala v rozmedzí siedmych rokov (1972-1979). 

Hudba Pink Floyd je neobyčajná a originálna. Vždy si šla svojou cestou svojich tvorcov a originálnosťou nápadov ďaleko do budúcnosti predbiehala všetko ostatné. 
Pink Floyd vynikali už svojou psychedelickou svetelnou show už v raných rokoch svojho pôsobenia. Táto kapela spojila už vtedy viac prvkov dokopy, aby z ich hudby nastal u poslucháčov čo najväčší hudobný a vizuálny zážitok. Úspešne sa im to darilo. A tak sa na pódium dostalo aj kruhové premietacie plátno, na ktoré sa premietali animácie, filmy, klipy k živej hudbe. Neskôr - v období Animals prišli na rad nafukovacie a lietajúce zvieratá (podľa témy albumu). Tento vývoj dospel až k mohutnej stene, ktorá bola stavaná počas koncertu, počas ktorého dosiahla svoj vrchol aj pád. 
To všetko hudobné aj vizuálne v ľuďoch vzrušovalo vlnu emócií viacerých zmyslov.

Týmto chcem priblížiť to kúzlo hudby Pink Floyd - veľká atmosféra v nej, aj za ňou. Tak isto, ako sa to stalo toto popoludnie - príjemný letný dážď, pohoda a skvelá atmosféra na počúvanie hudby.

Hudba Pink Floyd ma oslovila svojim prejavom a presne tým najlepším, čo od hudby rád očakávam - bohatou hudobnou aj textovou stránkou, s hlbším zmyslom, poslaním a odkazom.

Albumy, ktoré Vám dnes predstavím sú dve, po sebe idúce štúdiové nahrávky:

PINK FLOYD - A MOMENTARY LAPSE OF REASON

Album vydaný po štyroch rokoch prestávky od The Final Cut (1983), poslednom albume Pink Floyd s Rogerom Watersom, ktorý skupinu opustil dva roky potom. Medzitým sa viedli osobné ale aj súdne boje medzi Rogerom a zvyškom kapely. Medzitým sa taktiež udiali aj dva sólové projekty členov kapely: Rogera Watersa a Davida Gilmoura. No aj napriek tomu sa David Gilmour rozhodol pre tento krok - nahrať album so zvyškom kapely Pink Floyd. Bol to návrat kapely, aj keď mnohými fanúšikmi nie moc obľúbený, alebo známy album A Momentary Lapse of Reason výdaný v roku 1987.
Album doslova ponorí pod svoju hladinu už úvodnými zvukmi rieky a člnu, ktorý poslucháča odplaví po svojej trase cez celý album. Presne tento typ Pink Floyd sa mi páči. Album obsahuje aj hudobne bohaté inštrumentálne plochy, ktoré mi na predošlých albumoch chýbali. Taktiež ho cítim omnoho "ľahší" na strávenie. Už to nie je ten Pink Floyd z čias osobných tém The Wall a pod. Totižto tento album je po hudobnej a zväčša aj textovej stránke pod vedením Davida Gilmoura,a je niekedy nazývaný aj ako jeho sólový album pod hlavičkou Pink Floyd. David je ale jednoznačne hudobným géniom, ktorého dôkazom je aj tento album.
Pozornosť púta aj veľmi zaujímavý obal, ktorý tvorí fotografia 700 nemocničných postelí na pláži v Anglicku. Aj toto je ďalším dôkazom spájania umení kapely Pink Floyd.

PINK FLOYD - THE DIVISON BELL

Albumy môžu byť rôzne: najlepšie, najkrajšie... tomuto patria obidve tieto označenia. The Division Bell (1994) patrí medzi určite tie najlepšie a najkrajšie kúsky tejto kapely. Všetko je proces a aj táto kapela dozrela k hudobnej dospelosti. Už v pevnom zložení David Gilmour - Rick Wright - Nick Mason nahrávajú oficiálne posledný album Pink Floyd. Opäť bez zbytočných rečí to je album, ktorý si rozhodne stojí za to vypočuť. Zasa, už od prvých zvukov a neskôr gitarovej hry Davida Gilmoura Vás tento album vedie rôznymi príbehmi a hudobnou genialitou. Veľmi rád tento album počúvam, je  to veľmi pokojné a kľudné počúvanie. Jednoznačne najkrajšou piesňou tohto albumu a kapely je pieseň High Hopes. Album je už obalom nápadný jeden odkaz: komunikácia (Keep Talking). Celý album vlastne s poslucháčom komunikuje. A je len na poslucháčovi ako s ním bude komunikovať.

All we need to do is make sure we Keep Talking. (Stephen Hawking)

Do počutia pri ďalšom čítaní!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?