reklama

Príbeh o hľadaní strateného detstva

Sú kapely a kapely. Niektoré, ktoré máme radi, počúvame ich a sledujeme. Potom sú tu tie druhé. Akési väčšie lásky a práve jednou z nich je pre mňa Anglická neo-progresívna kapela Marillion. Práve o nej bude tento blog.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Vzťahy ku kapelám sú často krát veľmi silné a silnými ich robia zážitky pri počúvaní neopakovateľných albumov a diel, ktoré vytvorili. Jednou z nich je aj kapela Marillion. Práve tá sa stala mojou sprievodnou kapelou pri vstupe do ďalšieho sveta nekonečne neobmedzenej hudby, ktorá je silne atmosférická, obrazotvorná a so skrytým odkazom na dne. A práve do týchto hlbín sa dá ponoriť pri zatajenom dychu, ktorý nastáva, keď nás niečo upúta.

K albumu Misplaced Childhood som sa dostal po pomerne dlhom čase a jeho kúzlo sa znova prejavilo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stratené detstvo sa objavuje v nečakaných momentoch, kedy prídeme na to, že sme zabudli sami na seba. Hudobné a textové spojenie albumu Misplaced Childhood absolútne a bezpodmienečne odpovedá na naše otázky, ale aj ich kladie. Téma je pomerne temná, no zároveň aj ,,svetlá". Je to návrat ku svojim koreňom, k tým, z ktorých sa živíme a z ktorých rastieme.

MARILLION - MISPLACED CHILDHOOD (1985)

Marillion - Misplaced Childhood
Marillion - Misplaced Childhood 

Pozadie vzniku tohto albumu je pomerne zaujímavé. V polovici 80-tych rokov už dávno nebolo zvykom robiť koncepčné albumy typu The Wall od Pink Floyd a pod. a Genesis sa už viezli na vlne ľahkostráviteľnej hudby. Pink Floyd a Genesis ako reprezentanti tvorcov koncepčných albumov progresívneho rocku 70-tych rokov.

Misplaced Childhood bol akousi náhodou predurčený k svojmu úspechu. Vznikal za ťažších podmienok. Spoločnosť EMI nemala dostatok financií pre Marillion, no napokon aj to istým spôsobom prispelo k výsledku. Album bol nahrávaný v západnom Berlíne v Hansa Studios, len kúsok od Berlínskeho múru. Berlín sa nakoniec taktiež stal súčasťou tohto albumu. Preniesol sa tam kus atmosféry tohto mesta.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Textovú časť albumu má na svedomí vtedajší frontman kapely Fish (vl. menom Derek William Dick), ktorý svojim nenahraditeľným a poetickým rukopisom vždy a stále zaujímavo predkladal nástojčivosť obsahu textov. Téma albumu je jeho vlastnou výpoveďou a sám povedal, že na tomto albume sa naučil písať viac osobne. Teda čo môže byť osobnejšie, než sklamanie z prvých lások, spomienky na detstvo. Na to, odkiaľ pochádzame...

Album sa stal úspešným hneď po vydaní v roku 1985. Nebol poplatný svojej dobe, bol absolútne originálnym a striedajú sa na ňom skladby kratšie i dlhšie, čo je viac, než vhodná kombinácia.
Polo-inštrumentálne, skoro až meditatívne plochy ako Bitter Suite sú pre mňa vrcholmi albumu. Hudba spolu s textom a speváckym prejavom Fisha tvoria neuveriteľne vydarenú súhru. Presne takú, prečo mám túto kapelu tak rád.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Artwork Misplaced Childhood
Artwork Misplaced Childhood 

Veľmi originálnym zjavom pôsobí aj obal albumu, ktorý vytvoril Mark Wilkinson. So skupinou Marillion spolupracoval od ich začiatku. Jeho umelecká tvorba veľmi presne reflektovala hudbu, ktorá bola často obrazotvorná vďaka poetickým textom. Hlavnou postavou obalu sa stal istý Robert Mead, 12 ročný chalan od vedľa, ktorého si Mark Wilkinson vybral za hlavnú postavu do jeho výtvarného príbehu. Súčasťou albumu sú aj postavy z predošlých obalov albumov Marillion - chameleón a harlekýn vyliezajúci z okna. Postava mladého bubeníka sa stala súčasťou aj ďalších obalov súvisiacich s týmto albumom.

Singel Lavender
Singel Lavender 

Misplaced Childhood sa pre skupinu stal zlomovým a tým aj ostal. Svoju nezameniteľnú atmosféru si drží aj po 30-tich rokoch od svojho vydania. A odkaz v ňom je stále živý. Pre tých, ktorý ho nájdu a nájsť potrebujú. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Do počutia pri ďalšom čítaní!

Samuel Ivančák

Samuel Ivančák

Bloger 
  • Počet článkov:  90
  •  | 
  • Páči sa:  372x

24 ročný autor s celoživotnou láskou k hudbe a s ambíciou stať sa súčasťou Slovenského rozhlasu. Blog je niekoľkoročným snažením autora o čo najlepšie sebavyjadrenie a prezentáciu jeho obľúbenej hudby a všetkého, čo s ňou súvisí. Píše a prispieva pre časopisy .týždeň a Nový Populár. Zoznam autorových rubrík:  Z hudobného svetaZ archívov RTVSIné texty

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu