Znovuzrodenie slovenskej hudobnej legendy

Autor: Samuel Ivančák | 13.10.2019 o 21:28 | Karma článku: 2,29 | Prečítané:  956x

Fermata jednoznačne patrí k tomu najlepšiemu, čo na slovenskej hudobnej scéne vzniklo. Jedno z  ďalších znovuzrodení tejto kapely sa odohralo 11. októbra v Ateliéri Babylon. Hudobnou udalosťou sa stal nový album...

Tento nový album nesie názov Blumental Blues a je akýmsi voľným pokračovaním hudobnej spolupráce ústredných postáv kapely Fermata - hudobníkov Fera Grigláka a Tomáša Berku. Túto spoluprácu obnovili po 35 ročnej prestávke od vydania albumu Ad Libitum na konci prvej polovice 80-tych rokov. Za dovtedajší čas zo spoločnej tvorby Grigláka a Berku vzniklo 7 neopakovateľných hudobných albumov, ktoré niesu ničomu podobné a na slovenskej hudobnej scéne si aj po desaťročiach držia svoje miesto.

Fermata si za celý čas svojej existencie prešla rôznymi reinkarnáciami v podobe zmien hudobných zostáv. Treba však povedať, že to boli vždycky špičkoví hudobníci. Po odchode Tomáša Berku sa vedúcou hudobnou osobnosťou kapely stal gitarista Fero Griglák, ktorý je na našej hudobnej scéne snáď neprekonaným gitaristom. 

Nový album Blumental Blues je rozhodne hudobnou udalosťou tohto roka. Svieži, moderný zvuk a nové, svieže nápady s ohromným vizuálnym spracovaním tohto albumu sa spájajú do nesmierne vydareného celku, ktorému určite nič nechýba. Názov Blumental Blues je odvodený od názvu knihy Tomáša Berku Blumentálske Blues, kde sa vracia do zážitkov z Blumentálu, kde vyrastal a žil. A tak trocha je aj album návratom do starých čias Fermaty, ktoré možno opísať názvami albumov ako Pieseň z Hôľ, Huascaran, Dunajská Legenda alebo Biela Planéta... 

V piatok, 11. októbra sa Ateliér Babylon naplnil, aby zažil krst a uvedenie nového albumu do života. Krstnými otcami tohto nového albumu sa stal pôvodný, zakladajúci člen Fermaty Laco Lučenič a vydavateľ albumu Pavol Maruščák. Album bol pokrstený korením a soľou. Totiž aj táto hudba je tomu tak trochu podobná. Výnimočná. Stáva sa soľou aj korením, keď jej človek venuje svoju poslucháčsku pozornosť a vždycky prináša akési ozvláštnenie v jej nesmiernej obrazotvornosti. 

Repertoár, ktorý nová zostava Fermaty predviedla bol vo veľkej rovnováhe novej a staršej tvorby. Zazneli skladby z nového albumu ale aj známe kompozície ako Huascaran, Dr. Gamow, Spomienka na Amsterdam alebo Vina del Mar. Rovnako sa k odohraniu svojej autorskej a titulnej skladby Blumental Blues pridal aj Tomáš Berka na klávesoch. Okrem (a samozrejme) Fera Grigláka na gitare novú zostavu tvoria Matej "Maxo" Mikloš na klávesoch, Tamás Belicza na basgitare a Igor "Teo" Skovay na bicích nástrojoch. 

Gitarové majstrovstvo, ktoré Fero Griglák predviedol ma absolútne "dostalo". Pozorovať zblízka jeho čarovnú hru na gitaru bolo "ako zo sna". Počas koncertu som sám seba pristihol ako nehybne stojím a len sledujem jeho čarovné prsty na hmatníku gitary Gibson Les Paul alebo legendárnom bielom Fender Stratocaster, ktorý k Ferovi Griglákovi prischol už počas raných rokov jeho hudobnej kariéry na začiatku 70-tych rokov v Collegium Musicum...

Keďže aj hudba Fermaty je inštrumentálna, aj v tomto blogu dávam viacej priestoru pár záberom z koncertu, ktoré určite povedia viac, než slová. A to ostatné? To už prezradí hudba Fermaty...

S novým albumom Blumental Blues sa mi viaže ďalšia z ohromných poslucháčskych zážitkov. Patrí k albumom, ktoré som po prvý raz počul celkom "naslepo" - z vinylu; ktorý na mňa svietil z výkladu okolo ktorého som v pondelkovom dopoludní kráčal. Neodolal som a ešte v následujúce popoludnie sa platňa krútila a z drážok sa ozývala celkom (ne)známa, dovtedy nepoznaná hudba. To je jedno z tých dobrodružstiev, ktoré vinyl rovnako prináša.
A celkom rovnako považujem za ohromné šťastie zažiť aj tieto staršie kapely pri tom, ako vydávajú nový album, uvádzajú ho do života a hudobná mozaika sa zasa dopĺňa úžasným kusom nádhernej hudby, ktorá prináša čosi, čo nič iné priniesť nevie. Nehovoriac aj o osobnom stretnutí s týmito hudobnými legendami. 

Fermata sa predstaví aj na následujúcom turné po Slovensku:
24. 10. - Nové Mesto nad Váhom
7. 11.   - Žilina
20. 11. - Nitra
23. 11. - Košice
24. 11. - Prešov
21. 12. - Levice

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Podľa vzoru Slovenska. Rakúšanov čaká plošné testovanie, Viedeň plán kritizovala

Rakúsko už objednalo približne sedem miliónov antigénových testov.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Pandémia nám nadelila ďalší typ megaškandálu

Demisia sa pod rúškom udržania Smeru od moci scvrkáva na činy priamej korupcie.


Už ste čítali?