Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Späť v čase a pritom stále na mieste (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Napísané,

jedným dychom od srdca, skvelý koncert, vynikajúci hudobníci, úžasný výkon Nicka Masona, skvelá práca mladý muž, ďakujem :-).
 

...

Vrelá vďaka aj za mňa!
 
Hodnoť

Srdečne pozdravujem...

...veľkého fanúšika Pink Floyd!
Vďaka za zaujímavý riport z koncertu - dobre napísané, hlavne ľudsky, s citom, z textu sála Vaša náklonnosť k hudbe Pink Floyd a určite aj k sólovým dielam členov skupiny.
Ak smiem - zopár poznámok.
Nick nečakal na reštart, obnovenie Pink Floyd v zostave Nick, David, Roger. Ako Nick a David, tak aj Roger sa ešte dávnejšie pred vydaním albumu The Endless River vyjadrili, že už spolu hrať nebudú. Nickova skupina Nick Mason´s Saucerful Of Secrets vznikla v podstate náhodne, s cieľom vrátiť sa pred publikom s hudbou a atmosférou koncertov zo začiatkov Pink Floyd. Ani Nick netušil, ako úžasne ho ľudia na pódiách v Európe, v USA i v Kanade privítajú. Napokon - aj to je znakom, že hudba Pink Floyd je nadčasová a mimoriadne kvalitná. Svedčí o tom aj taká "drobnosť," že na koncertoch Nick Mason´s Saucerful Of Secret bolo veľa mladých ľudí, aj doslova školákov pod vekovou hranicou + / - 15 rokov. Rozprával som sa s niektorými - a boli nadšení. Pink Floyd nestráca fanúšikov, stále sa rodia noví! A to je výborné.
Píšete, že hrať najlepšie kúsky od Pink Floyd bez Davida nejde. Nemyslím si to, veď Roger v podstate od turné Radio K. A. O. S. až po turné Us + Them dokázal Davida nahradiť skvelými gitaristami, spomeniem aspoň Erica Claptona, Snowy Whitea, Andy Fairweather Lowa etc.
Dávam Vám do pozornosti môj článok o koncerte Nick Mason´s Saucerful Of Secret v Lucerně:
https://martindroppa.blog.sme.... .
 

Nick Mason v Lucerně...

Som samozrejme veľmi rád, že z textu cítiť lásku k Pink Floyd. Veď aj o to šlo... Koncert bol skrátka úžasný, o tom bez debaty.
Samozrejme, o najlepších kúskoch PF a Davidovi... pochopiteľne, Roger mal vo svojej kapele vždycky úžasných gitaristov a hudobníkov vôbec, akurát, že David je skrátka len jeden. Konieckoncov, zažil som aj Davea Kilminstera, gitaristu, ktorý s Rogerom hrá už asi posledné tri turné... Samozrejme, úžasný gitarista, ale cit pre hru, ktorý má David má len a len on...
Váš článok ma rovnako veľmi potešil, lebo je to asi ojedinelý prípad, kedy v rovnaký čas sa objavili naše články a ešte aj o rovnakom koncerte!
Ako to bolo po koncerte pred Lucernou? Zastavil sa ešte Nick pri fanúšikoch?
Chce sa mi veriť, že tento úžasný koncert ešte aspoň raz uvidím, aj keď vo Varšave to bola posledná zastávka v rámci turné..
Pozdravujem
 

Dobre ste to vystihli s tým citom...

...Davida Gilmoura. Okrem toho - David má, resp. mal stratocasterky špeciálne upravené tak, aby mali zvuk, aký si vyžadujú jednotlivé kompozície Pink Floyd. Napriek tomu všetkému Davidove sóla na koncertoch nikdy nezneli presne tak, ako na albumoch.
Teraz, keď David vydražil nemálo svojich gitár - písal som o tom v tomto článku na blogu: https://martindroppa.blog.sme.... - môžeme čakať, s čím novým príde, pretože David hudobnú tvorbu neopustil. Obávam sa ale, že ak bude David robiť turné, do Prahy nepríde. Nevedno prečo, ale v Prahe ešte nekoncertoval (s výnimkou koncertu na Strahově, ktorý bol absolútnym vrcholom umenia).
Ako to bolo po koncerte? Nuž, čakali sme na Nicka a skupinu dlho, viac než hodinu, ale Nick neprišiel, ani nikto zo skupiny. Napokon nám jeden z členov Nickovho tímu oznámil, že Nick už nie je v Lucerně. Tak sme sa rozišli.
Možno ste si všimli, ale v Lucerně nie je klimatizácia - a to sa odrazilo aj na tom, aký bol Nick unavený a vyčerpaný. Aj keď i napriek tomu podal fantastický, profesionálny, bezchybný výkon!
Takže sme sa rozišli a naša partia z fanklubu išla do Pink Floyd Café v Americkej ulici, kde sme mali pripravené nápoje, pivo, víno a aj bohato prestretý stôl s lahôdkami nielen českej studenej kuchyne. Tam sme celý koncert prebrali, diskutovali sme o všeličom a tak. Ja a moja pani sme prišli na hotel okolo štvrtej ráno.
 

Nick Mason v Lucerně...

O Davidovi by sa dalo povedať, že je majstrom v improvizácii, pretože tak, ako píšete, že každé sólo hrané naživo bolo značne odlišné od nahrávky a rovnako aj koncert od koncertu. To je ale znakom naozajstnej muzikality...
A pevne verím, že David sa ešte na turné vydá, pretože som za ním ochotný prísť naozaj kdekoľvek. Považujem to za obrovské šťastie, že mi bolo dopriate vidieť a zažiť (zatiaľ) polovicu členov Pink Floyd - Rogera aj Nicka, no a teda David ešte chýba...
K po-koncertu som sa pýtal kvôli tomu, pretože som sa naozaj rozhodoval či ostať čakať na Nicka alebo ísť na hotel, pretože po tej celodennej 35 stupňovej Prahe + Lucerne bez klímy som bol so silami na dne. Ale cestou som si vravel, že je to takto dobré... A ako vidím, tak bolo.
A samozrejme, pred Nickom klobúk dolu, pretože podať takýto výkon v takýchto podmienkach rozhodne nieje jednoduché. Je to obrovská škoda tej Lucerny, že nemá klimatizáciu, pretože priestor je to nádherný a na takéto a podobné koncerty priam stvorený...
 


Najčítanejšie


 1. Jozef Sitko: Kňažko (výstižne): „Idioti v politike“ 87
 2. Martin Fletcher: Vysvědčení v kapse, s námi v Tongu bav se! 63
 3. Adam Nochta: „Odporný farizej“ menom Šeliga 60
 4. Martin Fletcher: Open Air Program – Letos jinak aneb skvělá nálada na Kavčím plácku 60
 5. Martin Fletcher: Rock For People Home aneb komorně v Hradci Králové 56
 6. Pavel Macko: Policajná inšpektorka klamala, čo využil stíhaný sudca Molnár 53
 7. Věra Tepličková: „Choď a ospravedlň sa, povedali mi. Tak som išiel a ospravedlnil som sa.“ 48
 8. Dominika Dongova: Čo priťahuje ženy? Jeden muž mi dnes povedal.. 43
 9. Radovan Dvorsky: Chcete vedieť koľko obetí má SARS-CoV-2 na svedomí? Sledujte nadúmrtnosť. 31
 10. Maroš Chmúrny: Užitočný vedľajší efekt Kollárovej diplomovky 22

Rebríčky článkov


 1. Štefan Vidlár: Súdňí hňusoba
 2. Andrej Hossa: Inteligentné hodinky sú trendom súčasnosti!
 3. Július Kovács: Zabudnutý príbeh z východného Slovenska
 4. Ivan Čarnogurský: ŠTÁT, PRÁVO A VEREJNOSŤ
 5. Gabo Németh: Kamelot s očami ako srdce básnika
 6. Martin Fletcher: Vysvědčení v kapse, s námi v Tongu bav se!
 7. Evka Török: Úvahy
 8. Juraj Gonšor: 7 (slovenských) gospelových muzikálov
 9. Marián Tkáč: Na Kollára tlačia. Matovič ukazuje silu. Tlak v kotli stúpa.
 10. Miroslav Galovic: Slovenské Černobyle VII. Bývalá psychiatrická liečebňa v Bytčici. Nový pavilón.


Už ste čítali?